Newsletter gratuit
Aflati cele mai noi stiri despre seminarele care va intereseaza!

Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca, 24-26 noiembrie 2017, Poiana Brasov

Eliminati complet riscul celui mai mare cosmar al oricarui angajator: un accident de munca!

Aflati informatii esentiale participand la unul dintre cele mai utile seminarii pentru un angajator:

Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca

24-26 noiembrie 2017        Hotel Sport****, Poiana Brasov

Doi specialisti de calibru in domeniul SSM sunt gata sa va dezvaluie toate secretele acestui domenniu extrem de sensibil!

Va invitam sa participati in perioada 24-26 noiembrie 2017 la Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca! Locatie: Poiana Brasov, Hotel Sport****.

Lectori:
Dna Mariana Basuc – Doctor in Securitate si Sanatate in Munca, cu o experienta de peste 26 de ani in coordonarea activitatilor din domeniu.
Dl Ovidiu Mihaiu – Expert in Securitate si Sanatate in Munca si in coordonarea activitatilor de transport rutier si mentenanta auto la companii din tara si strainatate, avand la baza o experienta de peste 22 de ani in aceste domenii.

Tematica abordata

 1. Obligatiile si responsabilitatile angajatilor unei societati
- angajatorul nu este exonerat de responsabilitatile sale in domeniul SSM, dar implementarea politicilor de prevenire si protectie se realizeaza prin angajati;
- aflati de ce conducatorii locurilor de munca reprezinta veriga cea mai importanta pentru asigurarea activitatii de securitate la locul de munca;
- aflati cum trebuie completata fisa de post a sefilor ierarhici;
- aflati ce atributii are personalul de executie pentru a preveni accidentele de munca;

 2. Control propriu-zis in domeniul securitatii si sanatatii in munca
- aflati modalitatile de desfasurare a controalelor;
- veti fi informati cu privire la drepturile si obligatiile organelor de control;
- participand la seminar veti afla ce documente va vor fi solicitate in timpul controalelor astfel putand evita amenzile contraventionale;
- documentele de control finalizeaza vizitele de inspectie, iar acestea vor fi prezentate in timpul dezbaterilor.

 3. Cercetarea accidentelor de munca. Cazuistica. Formulare tipizate. Documente necesare
- accidentele cu incapacitate temporara de munca sunt cercetate de angajatori. Participarea la seminar va confera posibilitatea de a va familiariza cu subtilitatile cercetarii;
- aflati ce trebuie sa cuprinda un dosar de cercetare pentru a fi avizat fara probleme de inspectoratul teritorial de munca;
- in cadrul dezbaterilor vor fi prezentate formularele tipizate necesare cercetarii;
- aveti ocazia de a participa interactiv in cazul prezentarii studiilor de caz.

 4. Mediul de afaceri, sustinut si incurajat pe drumul responsabilitatii in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu noua initiativa legislativa privind preventia
- obligatiile institutiilor publice cu atributii de control
- preventie versus asigurarea securitatii si sanatate in munca

 5. Tendinte noi pe piata muncii in contextul globalizarii: telemunca
- cine poate lucra de la distanta?
- ce se intelege prin telemunca?
- telemunca versus asigurarea securitatii si sanatate in munca
- beneficii pentru toate partile implicate

 6. Cea mai importanta activitate de prevenire
- instructiunile proprii de securitate si sanatate in munca
- principii de baza in elaborare
- continut
- cine elaboreaza instructiunile si pentru cine?

Cei doi specialisti de top care vor sustine Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca va vor arata in mod limpede ce obligatii aveti pe linie de SSM (inclusiv obligatiile mai putin cunoscute) si care sunt pasii de urmat pentru a fi intotdeauna in deplina legalitate.

Avantajul 1: Mai putine zile pierdute din cauza accidentelor
Avantajul 2: Mai putine echipamente si utilaje scoase din circulatie pentru reparatii
Avantajul 3: Mai putine comenzi ratate
Avantajul 4: Mai putin timp consumat cu investigatii, anchete interne si explicatii catre autoritati

Va costa de 30 de ori mai putin sa PREVENITI un accident de munca decat sa REMEDIATI DAUNELE dupa ce acesta s-a produs!

Astfel, in cazul unui accident de munca apar costuri legate de:
- primul-ajutor acordat accidentatului (medicamente, transport la spital, salarii personal medical)
- ingrijirile medicale in spital
- zilele de concediu medical necesare refacerii capacitatii de munca
- cercetarea accidentului (cheltuieli de personal, transport, materiale consumabile, expertize tehnice, telefoane etc.)
- reinstruirea personalului
- inlocuirea fortei de munca
- ajutoarele banesti pe care le acordati accidentatului.

Acestora li se adauga:
- daunele provocate ca urmare a producerii accidentului
- pierderile generate de intreruperea procesului productiv
- pierderile generate de eventualele nerealizari ale unor prevederi contractuale
- pierderile generate de deteriorarea imaginii publice a firmei dvs.

Un calcul facut de ITM Bucuresti arata ca pierderile pe care le suportati pentru remedierea daunelor provocate de accident sunt de peste 30 ori mai mari decat cele aferente masurilor pe care le-ati fi putut lua pentru prevenirea producerii accidentelor de munca.

Asadar, preveniti accidentele de munca, acordand maxima atentie obligatiilor pe care le aveti pe linie de SSM! Este singura actiune logica (si cea mai ieftina, totodata). Asigurati-va ca sunteti in regula cu orice aspect legat de SSM participand la Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca!

Tarif de instruire seminar:
799 lei + 19% TVA = 950.81 lei (TVA inclusa)
Pretul nu include cazarea.

Atentie! Cititi detaliile de mai jos, daca doriti sa va asiguram si serviciile de cazare!

Taxa de participare la seminar include:
Diploma de participare
Pauze de cafea.

Tarif de instruire seminar + tarif de cazare* OPTIONAL:
2199 lei + TVA = 2616.81 lei (TVA inclusa)
Pensiune completa (cazare 2 nopti + mese) 2 nopti pentru 1 participant + insotitor

*Cazarea este asigurata la Hotel Bradul****, Poiana Brasov, in limita locurilor disponibile. Pensiune completa asigurata de vineri seara si pana duminica la pranz.

Alte 5 beneficii ale participarii dumneavoastra:

Agenda evenimentului

Vineri, 24 noiembrie
16.30 - 18.00 – Sesiunea 1
18.00 - 18.15 – Coffee break
18.15 - 19.45 – Sesiunea 2

Sambata, 25 noiembrie
9.45 - 10.00 – Coffee break
10.00 - 11.30 – Sesiunea 1
11.30 - 12.00 – Coffee break
12.00 - 13.30 – Sesiunea 2

Duminica, 26 noiembrie
Check out

La finalul evenimentului veti fi recompensat cu diploma de participare!

Toti participantii la Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca vor primi CADOU lucrarea pe CD "Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii".

Lucrarea pe care v-o oferim CADOU contine:
» legislatia specifica pentru elaborarea instructiunilor proprii de SSM
» continutul-cadru al instructiunilor proprii pe activitati
» conditiile specifice pe care instructiunile proprii de SSM trebuie sa le indeplineasca pentru evitarea accidentelor de munca
» repercusiunile pentru incalcarea legii.

Este UNICA lucrare practica existenta pe piata de specialitate! Vizeaza modul concret de intocmire a instructiunilor proprii SSM pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand cont de particularitatile activitatilor si ale locurilor de munca aflate in responsabilitatea dvs.!

 Clientii care participa la acest seminar au fost interesati si de
urmatorul eveniment organizat de Rentrop&Straton:

Nota: daca doriti sa participati la doua sau mai multe seminarii din aceasta lista, ori daca doriti sa inscrieti trei sau mai multe persoane la un seminar, va putem acorda o REDUCERE de pret. Va rugam sa ne contactati prin email oferte@rs.ro sau telefon la numarul 021.209.45.45 (luni - vineri, intre 08:30-18:00).

Va asteptam cu placere!

Cu deosebita consideratie,
Liliana Grigore
Organizator eveniment
Grupul romano-german de informatii specializate Rentrop & Straton

Nota: Daca va inscrieti la un eveniment Rentrop&Straton, dar nu mai puteti participa, va rugam sa trimiteti o notificare cu minimum 3 zile lucratoare inainte de desfasurarea evenimentului, in scris, la adresa seminarii@rs.ro, sau telefonic, la numarul 021.209.45.45. In aceste conditii, suma deja achitata va permite participarea la alt eveniment similar organizat de Rentrop&Straton. In lipsa notificarii in conditiile specificate mai sus, suma achitata nu se va restitui.

Locatie

Hotel Sport****, Poiana Brasov

Adresa

Poiana Brasov

Data seminarului

24 Noiembrie 2017 - 26 Noiembrie 2017

Locuri disponibile

16

Pret

Tarif instruire seminar - 950.81
Tarif instruire seminar + cazare 2 nopti - 2616.81

Inscriere

Alte seminare

Mai
13
Vezi detaliiInscriere 100 locuri disponibile
Apr
22
Vezi detaliiInscriere 97 locuri disponibile
Apr
19
Apr
22
Vezi detaliiInscriere 25 locuri disponibile
Apr